Перейти до вмісту

Історія школи

В 1961 році на районній партійній конференції Василь Єлисейович Болдирев виступив з пропозицією про створення першої в місті Києві школи для старшокласників. Передбачалося, що це буде єдина школа в Печерському районі для 9-11-х класів, вся решта шкіл району — восьмилітки. Його пропозиція була схвалена, і 1 вересня 1961 року відкрилася 171 школа (тоді вона називалася Київською середньою загальноосвітньою трудовою політехнічною школою з виробничим навчанням № 171), а Василь Єлисейович став її першим директором. Перші два роки школа функціонувала в будівлі по вул. Івана Кудрі, 22А, а з 1 вересня 1963 школа знаходиться в будівлі по вул. Лейпцизькій, 11А.

Метою педагогічного колективу було засвоєння старшокласниками міцних знань з усіх предметів, а після закінчення школи випускники одержували професійні свідоцтва оптиків, механіків, взуттєвиків, вихователів і т.д.

З 1966 школа стала загальноосвітньою, з’явилися молодші і середні класи, старші класи з поглибленим вивченням математики і фізики.

Вперше в Україні Василь Єлисейович затвердив в 171-й школі ставки завучів з виховної роботи, завучів на паралелях, кабінетну систему. На базі кабінетів біології, фізики, хімії систематично проводилися міські і республіканські семінари вчителів. Незмінними учасниками цих семінарів були учні школи, які брали активну участь в оснащенні кабінетів, а найголовніше — демонстрували на відкритих уроках глибокі знання. У школі був створений колектив вчителів-однодумців. Сюди прийшли працювати кращі в місті викладачі: Айзенштат Яків Йосипович, Бітаєва Євдокія Яківна, Богачова Ольга Василівна, Болгар Марія Олександрівна, Бровченко Леся Іллівна, Варшавська Гетта Аркадіївна, Винокурова Діамара Федорівна, Григоренко Ніна Федорівна, Доброва Надія Федорівна, Завідонова Лариса Федорівна, Івлієва Тамара Вікторівна, Карбівська Галина Харлампівна, Копачева Валентина Яківна, Крижановська Леокадія Йосипівна, Кулик Любов Миколаївна, Махтін Веніамін Зіновійович, Нефедев Василь Степанович, Плавінська Тамара Кузьмівна, Проняєва Лариса Петрівна, Фельдман Рахіль Абрамівна, Хмельницька Клара Сергіївна, Чемерінська Марина Леонідівна, Янкельович Яків Мойсейович та інші.

За час керівництва Василя Єлисейовича в школу прийшли вчителі, що залишили помітний слід в її історії: Батищева Катерина Остапівна, Вайнштейн Марк Абрамович, Клочко Інна Іванівна, Колісник Юрій Костянтинович, Макарова Ніна Іллівна, Остроушенко Наталія Миколаївна, Середняк Галина Василівна, Трибушна Надія Миколаївна та інші.

Багато вчителів нашої школи працювали надалі директорами і завучами інших шкіл, а Руфіна Іванівна Крижановська стала спочатку директором СШ № 181, потім завідуючою райвно, міськвно, директором Київського педагогічного коледжу.

В 1974 році естафету керівника школи прийняла Ніна Федорівна Григоренко. Школа розвивалася, колектив вчителів продовжував славні традиції попередників — удосконалення кабінетної системи, творча робота методичних об’єднань. В 1980 в школі силами керівників ТЕЦ-5 на чолі з генеральним директором Євгенієм Івановичем Чулковим була зроблена прибудова до школи, де розмістилися бібліотека, музей бойової слави, великий спортзал, а в 1986 оснащений кабінет інформатики.

Все частіше і частіше проходили капусники вчителів, конкурси агітбригади учнів. Випускники школи пам’ятають цікаву позакласну роботу — “Кращі люди нашого міста”, “Ордени в твоєму будинку” , “З днем народження, рідна Країна”; поїздки по місцях бойової слави батьків і дідів — в Брестську фортецю, Москву, Сталінград, Закарпаття, Прибалтику.

В цей час колектив поповнили нові сильні викладачі: Біндер Бела Семенівна, Большаков Юрій Борисович, Дудникова Ірина Михайлівна, Дубілірер Еміль Ісаакович, Калугіна Емілія Олександрівна, Карпенко Валентина Федорівна, Константинов Анатолій Михайлович, Коровіна Марія Іванівна, Краснощек Лідія Андріївна, Машбіц Рувін Ісаакович, Миронова Надія Павлівна, Павлова Валентина Федорівна, Рульов Олександр Васильович, Сокуренко Зоя Василівна та інші.

Школа славилася і своїми учнями, які вступали сюди з інших міст і областей. Випускники 171-ї школи ставали студентами найпрестижніших Вузів країни: МГУ, КГУ, МФТІ, МІФІ, КПІ, КГПІ, медичного інституту, військових училищ. Відсоток вступу до Вузів варіювався від 75 до 95%.

В 1987 році школу очолив енергійний і заповзятливий керівник — наймолодший директор в місті, вперше в Києві вибраний трудовим колективом — Кравченко Дмитро Григорович. Закипіла бурхлива діяльність з впорядкування і реконструкції школи. Перебудова захопила не тільки шкільне крильце, але і систему управління і навчання. В лютому 1989 року з’явилася ідея відкрити ліцей. Вже через рік школа була перейменована в бюджетно-відомчу середню школу № 171, була відроджена історична назва “Києво-Печерська”, яка супроводжувала ряд навчальних закладів міста Києва починаючи з середніх віків. Нарешті, 18 квітня 1991 року, подолавши неймовірні складнощі першопрохідців, ми отримали офіційний статус ліцею і ім’я — “Лідер”.

Яскравий слід в цьому періоді історії ліцею залишили чудові педагоги: Басіна Алла Василівна, Вайнтрауб Марк Абрамович, Дзекун Сергій Андрійович, Лупандін Олег Борисович, Назаренко Сергій Петрович, Рашман Йосип Матвійович, Сульдін Юрій Петрович, Ушаков Антон В’ячеславович, Чаус Зоя Львівна, Бойко Борис Михайлович.

Випускники школи різних років: Безвербна Н. А., Богомолова Н. І., Присяжна Т. М., Прохоріна Т. А., Романенко А. О., Сизоненко Л. П., закінчивши Вузи, поповнили педагогічний колектив ліцею.

В незалежній Україні Києво – Печерський ліцей №171 “Лідер” стає відомим математичним закладом освіти. Сильною в ліцеї є математика, більшою мірою завдяки заслуженим вчителям України Якіру Михайлу Семеновичу і Полонському Віталію Борисовичу. Починаючи з середини 1990-х, на Міжнародну олімпіаду з математики від команди України щороку потрапляє хоча б один учень «Лідеру» (з 6 учнів).

Починаючи з 1998 року спільно з фондом Відродження було створено перший бібліотечно-інформаційний центр, який мав вихід в Internet. Більшість проектів кінця 90-х років ХХ ст. – початку ХХІ ст. були першими і новими в Україні, а саме: “Комп’ютерний модуль в учбовому класі” (1999-2000р.); “Створення та впровадження програми автоматизованої системи управління навчальним закладом (ІС “Лідер”)” (1999-2003р.); ІС “Лідер” – це потужний сучасний програмний комплекс, який відповідає усім вимогам до інформаційно-аналітичної системи; “Впровадження у навчальний процес технології мультимедійного уроку з усіх предметів”(2003р.). Особливого значення для розвитку освіти України має проект “Відродження кабінетної системи на базі мультимедійних технологій” (2003-2005р.), який став революційним проривом у навчально-виховному процесі і не мав аналогів як в Україні, так і в Європі. У травні з 2002 року ліцей проводить Київський Міжнародний математичний фестиваль, який став міжнародним.

30 січня 2006 року Науковою радою інституту педагогіки АПН України затверджено експериментальний навчально-науковий майданчик за темою “Впровадження диференційованого і особистісно-орієнтованого навчання в умовах інформатизації загальної середньої освіти”. В січні 2007 року діяльність експериментального майданчика інститут педагогіки АПН України оцінив як задовільну.

З 2008 року випускники ліцею – молоді педагоги Мартюшова І.В. та Головань О.В. з допомогою адміністрації організовують проведення Літньої математичної школи для підвищення математичної підготовки учнів та одночасного оздоровлення.

З 2010 року під керівництвом Інституту психології імені Костюка в ліцеї працює Дослідно – експериментальна робота лабораторії «Психології розвитку особистості» Києво – Печерського ліцею №171 «Лідер» проводиться за темою: «Система психолого-педагогічних методів в навчально-виховному процесі загальноосвітнього навчального закладу в умовах диференційованого особистісно-орієнтованого навчання» (Наказ ГУОН №141 від 20.05.2011 р. Про організацію дослідно-експериментальної роботи в дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах). Проведення дослідно – експериментальної роботи розраховано на період: листопад 2010 року – вересень 2020 року.

Для випускників цих років ліцей повязаний з імям таких вчителів: Щукіна С.А., Паніна О.І, Баканова Л.І., Мечіков Є.О., Копилова Л.В., Багінськая А.Т., Заровська А.С., Харитонова Л.М., Березовський А.М., Столяров Ю.О., Богомолова Н.І.. Комаров Ю.С., Чемерис А.В., Добрийвечір Т.П., Шара О.О., Зінченко О.Г., Мерзляк А.Г., Апостолов О.І., Федоренко О.І., Ординович Т.С., Волоідіни І.Л та В.В., Мнишенко О.Ю., Кокоша О.О., Додь В.В., Сюкайло С.О.

Києво-Печерський ліцей №171 «Лідер» – успішний заклад освіти, один з провідних навчальних закладів в Києві та Україні. Маючи прекрасні традиції, високий науковий та творчий потенціал, ставлячи за мету відродження кращих традицій української освіти, педагогічний колектив ліцею постійно працює над вдосконаленням навчально-виховного процесу, змісту і форм педагогічних методів та технологій. Безперечним фактом є те, що багаторічні традиції Лідера були одним з основних факторів успіху та сприяли високим досягненням.